Ako trebate bijeg od ovih pandemijskih panika, a i inače kad zagusti volite otrčati u imaginarne svjetove, imam dobru vijest za vas. Vijest je još i bolja ako je vaš omiljeni svijet fantasy žanra i ako se rado upuštate u nešto posve novo, neistraženo i napisano perom domaćih autora.
Možda ste već čuli za Autostoperski vodič kroz fantastiku, inicijativu koja stoji iza portala Fantastični vodič, kojemu je cilj popularizacija fantastične književnosti, s naglaskom na onu domaću. Oko njega se do sad skupilo oko 100 članova – pisaca, urednika, lektora, publicista i općenito ljubitelja žanra – i to iz cijele regije. Nakon četiri godine djelovanja isključivo na web-platformama i društvenim mrežama, 2019. godine napokon su izdali i svoje prvo papirnato izdanje – časopis Fantastični vodič.
Koncept časopisa vrlo je zanimljiv. Jedna polovica odlazi na fikciju, odnosno na kratke, dosad neobjavljene priče domaćih autora, okupljene oko teme broja, koja je u prvom izdanju “Tanka linija fantastičnog”. Drugu polovicu časopisa čini publicistika – stručni tekstovi nešto šire, ali svejedno fantastične teme. Ova dvojnost ono je što ovo prvo izdanje čini zanimljivim svim ljubiteljima fantasy žanra: na istom mjestu dobit ćete osvrte, analize i teorije koja će vam proširiti i znanje i iskustvo fantastične književnosti, dok ćete njenu “praksu” dobiti u obliku 18 kratkih priča.
Publicistički tekstovi bave se širokim pojmom tema: pitanjem fantastike kao književnog žanra (Marija Nenezić “Fantastična alegorija: zlo i naopako”); značenjem pojma misterije (Srđan Todorić, “Značenje misterije”) i seksualnosti u fantastici (Miloš Mihailović, “Pol, rod i seksualnost u naučnoj fantastici”); objašnjenjem pojma bajke kao preteče suvremenoj fantastici (Biljana Golić, “Bajka – sublimacija mitološkog i izvor misterioznog”); govori se o utopiji u fantastici i to ne samo onoj književnoj (Marija Jelušić, “Budućnost je roze”), ali i o distopiji, posebno kroz osvrt na roman “Srp” Neala Shustermana (Jovana Mitrović “Distopija i nepostojanje smrti”); tu je i osvrt na roman “Gen sumnje” Nikosa Panajotopulosa (Marija Nenezić, “Artist anonimus: Gen sumnje”), roman “Digitalni ugljik” Richarda Morgana (Mira Satarić, “Digitalni ugljenik – Etika u trešu?”) i trilogiju SF stripa “Aldebaran”, francuskog crtača Léa (Miloš Labudić, “Fantastika, misterija, erotika”); imamo recenziju prve sezone HBO-ove serije “Westworld” (Boris Tiosavljević, “Zapadni svet (2016-2017) – ko visoko leti…”), mini-serije “Kraljevstvo” Larsa von Triera (Dejan Sklizović, “Fon Trirovo kraljevstvo dobra i zla – horor evropske racionalnosti”), kultne serije “Twin Peaks”, začinjene pregledom dijela opusa Davida Lincha (Uroš Đorđević, “Misterija sveta… umotana u plastiku”), anime-serije “Psycho-Pass” (Milena Benini, “Psycho-Pass: sve boje psihopatijež”), filma “Nightcrawler” (Bojana Džantevski, “Nightcrawler (Noćne hronike)”), erotskog animiranog filma “Belladonna of Sadness” (Andrej Petrović, “Belladonna of Sadness”), “Amityville” franšize, začinjene opisom stvarnog događaja na kojem je temeljena (Danijel Špelić, “Amityville – Priča koja još uvijek traje”), franšize iz koje je potekao slavni film “Kad jaganjci utihnu” (Danijel Špelić, “Recept za savršeno jelo; Kad jaganjci utihnu”); zanimljiv je i osvrt na erotiku u kompjuterskim igricama fantastičnog žanra (Ranko Trifković, “Erotska fantastika iz silikonskog srca”); zatim pregled igre “Mysterium” (Dušan Kocoljevac, “Mysterium – kao Kluedo, samo kul”), igre “Satirik” (Dušan Kocoljevac, “Sairik – Herojska potraga”) i videoigre “BloodRayne” (Bojan Brnjoš, “Dampirsko čudo Rejn”); možete naučiti nešto i o mangama i anime filmovima općenito (Nina Gluhak, “Anime i manga analiza”), te o fantastici za mlade, popularno zvanoj young adult (Y/A) fantastici i njenim najznačajnijim naslovima u suvremenoj književnosti (Jovana Pribić, “Omladinska fantastika – šta je to?”)
Kratke priče dolaze iz pera više ili manje afirmiranih pisaca iz regije. O njihovim temama neću, kako slučajno ne bih nešto spojlala, ali i zato što započinjanje svake priče bez imalo predrasuda i uopće uvida u temu ima posebnu draž. Budućim čitateljima to nikako ne želim oduzeti.
Autori i njihove priče su: Miloš Mihailović, “Jedno”; Mario Lovreković, “Lacus Labeatum”; Relja Antonić, “Ispisi u snegu”; Gordan Sundać, “Druga strana stvarnosti”; Mira Satarić, “Mesec na jezeru”; Kristijan Šarac, “Ljubavnici žive zauvek”; Ana Jevtić Kos, “Prizemljivanje”; Ivan Nešić, “U posrebrenim brdima”; Nataša Milić, “Amajlija”; Matilda Veljković, “Krojačica”; Tihomir Jovanović, “Crni stršljen”; Danijel Špelić, “Oglas”; Ana Ubavić, “Aperion”; Afrodita Nikolić, “Mesečarenje”; Srđan Todorić, “Staza”; Senka Mastilović, “Krug”; Vanja Savić, “U hramu, Bodi” i Kristin Ong Muslim, “Dan Graditelja”.
Glavni urednik časopisa je Kristijan Šarac, jedan od osnivača i glavni gazda Autostoperskog vodiča, koji je napisao i predgovor za zbirku. Urednici su još i Mira Satarić, Srđan Todorić i Dobrila Đokić. Prvi broj iz Hrvatske možete naručiti u Webshopu Inverzije, a iz Srbije na stranicama AVKF-a.
Autor: Vlatka Basioli
Odgovori