Književnica.net

Književnica Vlatka Basioli

  • Blog
  • Savjeti
  • Priče
  • O meni
  • Proverba
foto2

Kako razbiti spisateljsku blokadu i dobiti inspiraciju?

08.03.2019. 1 komentar

Spisateljska blokada neizbježna je svim piscima, neizbježna je kao umjetnička blokada svim umjetnicima. U davanju sebe, što pisanje jest, nekad jednostavno dođemo do trenutka kada se čini da više nemamo što za dati. A moramo. I što onda učiniti?

Prije svega, spisateljsku blokadu podijelila bih na dvije vrste: prva je ona kada vam je teško uopće započeti pisati i to je najčešće dugoročna blokada – hajdemo je tako nazvati – ona kada prođu tjedni i mjeseci (da ne kažem godine) bez da stavite riječi na papir. Takvu blokadu najteže je nadići, najviše zbog toga što se nju najmanje trudimo nadići. Ako samo razmišljamo o pisanju, a zapravo uopće ne pišemo, jesmo li doista pisci? Kod ovakve blokade nema boljeg lijeka nego jednostavno sjesti i pisati. Pa što dođe!

Druga vrsta blokade je ona koja pogađa sve aktivne pisce. To je ona kada nam usred teksta, usred rečenice, usred poglavlja, usred priče ili romana, nestane inspiracije za dalje. Nemamo ideju ili kamo nastaviti s pričom ili kako nastaviti. Eh, za ovu vrstu blokade hvala bogu ima lijeka i dati ću vam ih nekoliko. Meni osobna pali tek nekoliko od njih, a za ostale sam čula od drugih kolega pisaca, pa zašto ne prenijeti ih i vama.

Evo koji su:

Tjelesna aktivnost

Možda prvi i osnovni lijek. Kada zapnemo s pričom, najjednostavnije i najbolje je otići razbistriti glavu. Ima li bolje nego učiniti to jednom lijepom šetnjom po svježem zraku? Ne morate nužno ići u prirodu, nekada su i grad, ulica, cesta dobri za rastrežnjenje, a bome i za izvor inspiracije. Tijekom šetnje ne razmišljajte o onome što pišete, ne tražite odgovore, neka vam misli lete i vidjet ćete kamo će vas odvesti.

Meni osobno jako pomaže i tjelovježba – malo trčanja i malo joge. I jednim i drugim pustim mislima na pašu, opustim tijelo i onda veliki učinak kod razbijanja blokade imaju endorfini koji se pritom ispuste iz mozga, ali i kisik koji bolje prokola krvnim žilama. Mozak se odmah bolje aktivira i stiže ne samo inspiracija, nego i volja za pisanjem

Meditacija – smirenje uma

Meditacija – ili neki njen oblik – odlični su za razrješavanje radnje, odnosno pronalazak rješenja kada zapnete u tekstu. Ne morate meditirati poput budista, dovoljno je da se smirite, zatvorite oči, pustite mislima da se smire i odvedu vas, kao i u šetnji, na svoju stranu.

Meni je najbolji trenutak za ovo prije spavanja. Legnem u krevet, s mislima nešto prije točke u kojoj sam zapela u radnji i onda pustim da moja mašta krene kamo želi i odvede tekst gdje ona misli da bi bio dobar. Najviše puta sam se riješila blokade upravo ovako. Osim prije spavanja, za smirenje uma odlični su i kućanski poslovi (opet vrsta tjelesne aktivnosti), ali i sjedenje u tišini uz šalicu kave, u parku, u tramvaju… bitno je samo da se smirite.

Inspiracija u drugoj umjetnosti

Ne znam kako vas, ali mene za pisanje jako može inspirirati druga umjetnost. Dovoljno je da pogledam nekoliko apstraktnih slika ili – još bolje (ne znam zašto) – fotografija noćnog neba, panorama grada i slično. To mi je strašno inspirativno. Pokrenuti me može i glazba – žanr ovisi o onome što pišem. Slušajući glazbu zatvorenih očiju, u mislima mi se počnu stvarati svjetovi kakve ne bih sama od sebe mogla smisliti. I onda ih samo treba prenijeti na papir.

Mnoge ljude inspirira i čitanje tuđih priča, pjesama, romana… Ne u smislu da ih idu kopirati, nego nekada neka tuđa priča jednostavno otključa nešto u nama, daje nam ideju, inspiraciju koju lako možemo ukomponirati u vlastitu priču. Stoga kada ne znate što biste pisali – počnite čitati!

Korak natrag – čitanje svog teksta

Nekada treba napraviti korak natrag da bismo mogli napraviti korak naprijed u dobrom smjeru. Ovo ne vrijedi samo za život, nego i za pisanje. Doista, ako se vratimo u tekstu, velike su šanse da ćemo se prisjetiti gdje smo ono htjeli ići s njime. To vam je kao onaj autić na mehaničko navijanje, ako ga potegnem natrag, šibnut će naprijed brže nego prije. Iščitavanje napisanog teksta može biti od višestruke koristi, a poticanje inspiracije jedna je od najvećih.

Osim čitanja teksta na kojem pišete, čitajte i neke svoj druge radove. Odlično je vratiti se na neke stare ideje, skice ili završene tekstove, možda u njima pronađete neke svoje misli ili ideje koje će vam biti od koristi u ovom. Ponekad je važno samo nastaviti s radom, s pisanjem, na bilo ćemo i onda, kada inspiracija dođe, uhvati nas spremne i lako je iskoristimo. Kako je rekao Pablo Picasso – inspiracija postoji, ali kada se pojavi, mora nas zateći dok radimo.

Kap alkohola (samo za 18+)

Nisu većina značajnih književnika bili alkoholičari bez razloga. Ne potičem vas na poroke, samo kažem da kap alkohola može ne samo smiriti um, nego i osloboditi neke kočnice, pa ideje koje vam padnu na pamet dok ste tako slobodoumni, mogu biti itekako korisne. Negdje sam pročitala neku studiju koja kaže da za traženje inspiracije treba popiti pivo ili čašu vina, a onda kada se pojavi, skuhati kavu i početi raditi.

Dakle, kap alkohola, ne cijelu bocu, jer tipkanje je ipak posao koji treba obavljati trezveno!

Maknuti se od svega: potpuni reset

Ako naletite na toliko blokadu da vas počne ozbiljno frustrirati i očaj postane veći od želje za samim pisanjem – maknite se od svega! Ponekad jednostavno treba na kratko dići ruke, otići nekamo, posvetiti se nečem drugome i pustiti stvarima da same sjednu na svoje mjesto. Jedan vikend ili tjedan neće ništa značiti u vašem životu, ali vam može pomoći da se odmorite od onoga što pišete i dobijete novi poriv, nove ideje i novu volju. Bolje i to nego da vam se ono na čemu radite zgadi.

Jedino na što morate pripaziti je da se vaš vikend, tjedan ili mjesec ne pretvori u dugotrajnu blokadu. U tom slučaju, odvucite se do kompjutera, pisaće mašine ili pera i samo krenite.

Prinošenje žrtve Muzi

Ako ništa od gore navedenog ne uspije, nema vam druge nego prinijeti žrtvu nekoj od Muza. Nisu Shakespeare, Gundulić i Marulić bili budale. Svatko je na početku svojih djela imao invokaciju i vidite dokle ih je to dovelo – pola stoljeća kasnije još uvijek pričamo o njihovim književnim ostvarenjima!

Nemojte se sramiti, dignite ruke prema nebu, glasno uzviknete svoju molitvu Muzama, obećajte da ćete biti bolji čovjek ako vam dopuste da završite tu svoju priču ili taj svoj roman, obećajte im tantijeme ako se proda u višemilijunskoj naknadi i čekajte da vam uzvrate poziv.

Ali ne zaboravite, kada vam Muze pošalju inspiraciju – bolje vam je da vas ulovi dok radite!

Kategorija: Savjeti za pisanje

Komentari

  1. Marija kaže

    20.06.2020. kod 22:40

    Baš dobar tekst ❤

    Odgovori

Odgovori Otkaži odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

vlatka-basioli

O meni

Moje ime je Vlatka Basioli i rođena sam 1985. godine u Zadru. U rodnom gradu sam pohađala srednju Kemijsku … [više]

O blogu

Pisanje je putovanje. Poput svakog putovanja ono je ponekad uzbudljivo i prekrasno, a ponekad strašno i teško, … [više]

Proverba

Proverba

Proverba se bavi pisanjem sadržaja za web stranice, tekstualnim uređenjem web stranica, pisanjem sadržaja za … [više]

Copyright © 2023. Vlatka Basioli. Sva prava pridržana.